21 Apr Kri – darilo, ki rešuje življenja
V torek, 14. aprila, smo dijaki 3. letnika na naši šoli prisluhnili izjemno pomembnemu in navdihujočemu predavanju o prostovoljnem darovanju krvi. Predstavniki Rdečega križa Slovenije so nam približali pomen krvodajalstva ter nas spodbudili k razmisleku o tem, kako lahko tudi sami prispevamo k reševanju življenj.
Predavanje nas je najprej soočilo z dejstvom, ki ga pogosto spregledamo – krvi ni mogoče umetno ustvariti. To pomeni, da so številni bolniki, ki zaradi bolezni ali poškodb potrebujejo transfuzijo, popolnoma odvisni od ljudi, ki so pripravljeni darovati kri. Vsaka darovana enota lahko nekomu pomeni novo priložnost za življenje.
Posebej nas je presenetil podatek, da je v Sloveniji za nemoteno delovanje zdravstva vsak delovni dan potrebnih od 350 do 400 krvodajalcev. To ni majhna številka, zato ima prav vsak posameznik pomembno vlogo. Predavatelji so poudarili, da prav mladi predstavljamo ključno skupino darovalcev, saj lahko s svojo energijo, zdravjem in pripravljenostjo pomagamo tistim, ki tega sami ne zmorejo.
Poleg koristnih informacij smo dobili tudi vpogled v sam postopek darovanja krvi, ki je varen, hiter in za večino ljudi enostaven. Razblinili so tudi nekatere pogoste strahove in predsodke, ki marsikoga odvrnejo od tega plemenitega dejanja.
Predavanje ni bilo le poučno, temveč tudi spodbudno. Mnoge med nami je nagovorilo, da bomo v prihodnosti razmislili o tem koraku. Darovanje krvi namreč ne zahteva veliko, lahko pa pomeni ogromno – celo rešeno življenje.
Na koncu smo si vsi zapomnili preprosto, a močno sporočilo: Mlada kri rešuje življenja.
Nia Tabaković, 3. c